Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Podpowiadamy jaki wysiłek w zimie jest najlepszy?

Zima to nie tylko raj dla dzieci. Śnieg kochają narciarze i snowbordziści. Ale odpowiednio dobrana aktywność zimą może być rozwojowa również dla osób uprawiających inne sporty.

Rodzaje treningów zimowych

Zrównoważone treningi zakładają na wprowadzenie w zimie odmiennego tryby treningowego. Może on łączyć w sobie ćwiczenia ogólnorozwojowe, siłowe czy wytrzymałościowe. Skupiają się jednak na zbudowaniu bazy na kolejny sezon. W tym celu stosuje się:

  • Ćwiczenia mobilizacyjne
  • Ćwiczenia równoważne
  • Siłowe treningi obwodowe
  • Treningi stabilizacyjne.

W celu intensyfikacji treningów i wprowadzenia elementów wytrzymałościowo-wydolnościowych, wprowadza się intensywne, ale krótkie treningi interwałowe, np. z wykorzystaniem rowerów spinningowych.

Roztrenowanie jako część treningu

Jeśli przez resztę roku trenujemy bardzo intensywnie, obowiązkową częścią planu treningowego będzie roztrenowanie. Zima to dobry moment na to, żeby zmienić dyscyplinę, potraktować sport wyłącznie jako rozrywkę, spędzić więcej czasu z rodziną. Pozwoli to na zebranie sił, regenerację i psychiczny odpoczynek. Dzięki temu z jeszcze większym zapałem zabierzesz się za przygotowanie do następnego sezonu.

Jakiego wysiłku unikać zimą?

W miarę ochłodzenia, należy zmniejszyć intensywność treningów pod gołym niebem. Odradza się bieganie, kiedy temperatura spada poniżej -15 ˚C. Szczególną ostrożność należy zachować też w dni, kiedy jest ślisko - kontuzja może nas unieruchomić na dłużej. Podczas choroby, której towarzyszy gorączka całkowicie należy zrezygnować z wychodzenia z domu. Za to przy osłabieniu zamiast treningu poleca się spacer.

Sporty zimowe, czyli wysiłek dostępny tylko sezonowo

Istnieją sporty dostępne jedynie zimą. Grzechem było by pominięcie ich w kontekście aktywności poza sezonem letnim. Pamiętaj o:

  • Narciarstwie biegowym
  • Narciarstwie zjazdowym
  • Snowboardzie
  • Łyżwach
  • Zimowych wędrówkach po górach.

Sporty te, choć mogą nie być Twoją królewską dyscypliną, angażują wiele mięśni i pozwalają cieszyć się zimą oraz zachować formę do wiosny.

Trening siłowy w warunkach domowych

Choć przy odrobinie inwencji można zaplanować niejeden udany trening bez specjalistycznego sprzętu, to naprawdę warto zaopatrzyć się w bieżnię, sztangę czy orbitrek. Artykuł „Trening na rowerze poziomym - jak wpływa na organizm?” świetnie omawia praktyczność takiej decyzji w kontekście roweru stacjonarnego.

Nie wszystkie formy aktywności wymagają jednak zastosowania dużych sprzętów. Wiele można zdziałać z pomocą gum oporowych, skakanki, kettli i innych podręcznych akcesoriów. Szeroki wybór sprzętu do ćwiczeń można znaleźć w sklepie internetowym „Sklep sportowy - prosportowy.pl”.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/