Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Ponad tysiąc osób skorzystało z drive-thru w Kępnie. Obecnie to punkt zapalny koronawirusa w Wielkopolsce

Najwięcej jak do tej pory w Wielkopolsce wymazów w drive-thru pobrano w Kępnie. Mobilny punkt w mieście, gdzie w ostatnich dniach jest najwięcej potwierdzonych przypadków koronowirusa w naszym województwie, działał przez weekend. Skorzystało z niego ponad 1200 osób z południowej Wielkopolski. Wcześniej mogli zrobić to mieszkańcy Krotoszyna, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, a w tym tygodniu drive-thru stacjonuje w Pleszewie.

Mobilny punkt pobrań wymazów na obecność koronawirusa działał w Kępnie dwa dni. Mogli z niego skorzystać mieszkańcy powiatów kępińskiego i ostrzeszowskiego. W sobotę żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali próbki od 455 osób, a w niedzielę aż od 747. W sumie z działającego w weekend drive-thru skorzystało 1202 mieszkców obu powiatów. - To z pewnością jedna z największych akcji wymazowych w Polsce – mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. - Weekendowa frekwencja pokazuje, jak potrzebny był ten punkt właśnie w tym powiecie.

Obecnie Kępno jest tym rejonem w Wielkopolsce, w którym badania potwierdzają największą liczbę zachorowań na koronawirusa. Tylko niedzielny raport Ministerstwa Zdrowia potwierdził w naszym województwie ponad 100 nowych przypadków, z których większość dotyczy właśnie ogniska w Kępnie. Punktem zapalnym stał się jeden z zakładów meblarskich w gminie Baranów, gdzie już przed weekendem przebadano prawie 1000 osób. - Do tej pory pobrano już 418 próbek do badań od pracowników firmy. Aktualnie z tego ogniska 153 osoby mają wynik dodatni. 78 pracowników z wynikiem dodatnim pochodzi z powiatu kępińskiego. Reszta z ościennych powiatów. 80 proc. osób przechodzi chorobę bezobjawowo i podejmują leczenie w warunkach izolacji domowej – informował 20 maja Wielkopolski Urząd Wojewódzki i zapowiadał pobór kolejnych 500 próbek następnego dnia.

Stąd tak duża wykrywalność nosicieli wirusa w tym właśnie powiecie. Wyniki testów weekendowych, ze względu na znaczną liczbę próbek, będą znane w połowie lub pod koniec tygodnia.

Hale produkcyjne firmy poddano dwukrotnej dezynfekcji. Do pracy mogą wrócić tylko pracownicy z ujemnym wynikiem badań. Inspekcja sanitarna apeluje o stosowanie środków ochrony indywidualnej, zachowanie dystansu, noszenie maseczek.

Drive-thru jako pierwsze stanęło w Krotoszynie. Tam wymazy pobrano od 300 osób, a patogen wykryto u 2. W Kaliszu badaniu poddało się 750 osób. Pozytywne wyniki miało 5, w tym 2 to mieszkańcy naszego miasta. W tym tygodniu mobilny punkt przez trzy dni będzie działać w Pleszewie.

AW, zdjęcia WUW

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/