Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Przeszedł drugą operację, ale zaczyna samodzielnie oddychać. Stan noworodka z Cerekwicy Starej ciężki, ale stabilny

Poprawia się stan noworodka z Cerekwicy Starej w powiecie jarocińskim. Dziecko przeszło drugą operację, ale zaczyna samodzielnie oddychać. Otrzymało też mieszankę mleczną. Jednak nadal nie wiadomo, w jakim stopniu długotrwałe niedotlenienie wpłynęło na jego ośrodkowy układ nerwowy.

Stan noworodka jest ciężki, ale stabilny. Dziecko urodziło się dzięki cesarskiemu cięciu z poważnym i długotrwałym niedotlenieniem wewnątrzmacicznym oraz głęboką raną kłutą klatki piersiowej. Kilkadziesiąt minut po narodzeniu przeszło pierwszą operację. W sobotę konieczny był drugi zabieg. – Decyzję o operacji podjęto z powodu anemizacji u noworodka – mówi dr Katarzyna Bierła, szefowa Oddziału Neonatologicznego w ostrowskim szpitalu. – Obecnie stan dziecka jest stabilny, wydolność serca jest prawidłowa, tak samo jak ciśnienie krwi. Oddycha za pomocą respiratora, ale zauważamy już własne oddechy. Pojawiła się perystaltyka w przewodzie pokarmowym. Od dziś otrzymuje niewielkie mieszanki mleczne do żołądka.

Zakończono też leczenie hipotermią, które trwa maksymalnie 72 godziny. Jednak trudno mówić o rokowaniach. Nadal nie wiadomo, w jakim stopniu został uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy. – Zauważamy nieprawidłowe odruchy neurologiczne i nieprawidłowe napięcie mięśniowe – dodaje dr Katarzyna Bierła. – Jednak stopień uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego będziemy mogli ocenić po dwóch tygodniach.

Wtedy będzie można powiedzieć więcej o rokowaniach i dalszym leczeniu. Obecnie chłopiec jest monitorowany, a lekarze robią wszystko, by wyrównać i podtrzymać prawidłowe parametry życia. Wiadomo, że zaatakowana przez byłego partnera 25-latka, matka dziecka odzyskała przytomność. Obecnie przebywa w szpitalu w Jarocinie, ale jeśli tylko będzie chciała i tamtejsi lekarze się zgodzą, będzie mogła kontynuować leczenie w Ostrowie Wielkopolskim. Tak, by być jak najbliżej dziecka.

AW, zdjęcie arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/