Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Rak nie wybiera. Na te nowotwory najczęściej chorują kaliszanie

Rak nie wybiera. Zachorować może każdy, jednak zdecydowanie częściej – być może ze względu na większą świadomość - leczą się kobiety. Przede wszystkim na nowotwór piersi. Jeśli mężczyźni trafiają na radioterapię, to także z rakiem zdeterminowanym płcią.

Liczba pacjentów w kaliskim Ośrodku Radioterapii systematycznie wzrasta. Większość to panie, które bardziej dbają o zdrowie i częściej korzystają z badań profilaktycznych. Kaliskie statystyki pokrywają się z krajowymi. - Specyfika naszych pacjentów wynika czysto z epidemiologii chorób nowotworowych. Wśród kobiet dominuje rak piersi, wśród mężczyzn w tej chwili rak stercza (prostaty – dop. aut.). To są dwa takie wiodące nowotwory, które leczymy – zdradza prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.  - Ale też leczymy nowotwory regionu głowy i szyi, przewodu pokarmowego, raka płuc, wszystkie lokalizacje, które możemy leczyć.

Samo leczenie to nie wszystko. Ośrodek Radioterapii to także diagnostyka i poradnictwo, które ruszyło jeszcze przed naświetlaniami. Z konsultacji w pierwszym roku skorzystało 1 600 mieszkańców południowej Wielkopolski. W ciągu  kolejnego roku liczba ta wzrosła o 1000 osób, podaje statystyki prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego w Poznaniu. - Rozpoczęliśmy od poradnictwa. Dzisiaj tych porad jest znacznie więcej, jest kilku lekarzy, którzy ich udzielają. Dwa, trzy miesiące temu zaczęliśmy badania w kierunku badań przesiewowych mammograficznych, można powiedzieć, że adresujemy je do populacji kobiet zdrowych, które powinny sprawdzić, czy nie mają niepokojących zmian w piersiach.

Mieszkańcy południowej Wielkopolski coraz częściej decydują się na leczenie właśnie w Kaliszu. Odległość od miejsca zamieszkania jest znacznie mniejsza niż w przypadku terapii w ośrodkach akademickich. Poziom leczenia i warunki takie same. – W Kaliszu są pod opieką tego samego ośrodka onkologicznego, co pacjenci poznańscy, przy konsultacji z tymi samymi specjalistami, jedynie samą radioterapię i nadzór nad jej wykonaniem mają świadczone na miejscu – zachęca do leczenia jak najbliżej domu Barbara Ulatowska ze Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.

Uruchomienie Ośrodka Radioterapii zbiegło się w czasie z otwarciem oddziału chemioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. A to oznacza, że podstawowe leczenie onkologiczne w tej części Wielkopolski jest zabezpieczone.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/