Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Ratusz zmieni kolor na różowy. Kobiety, badajcie się!

W Polsce raka piersi co roku diagnozuje się u ok. 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie – podaje Zwrotnik Raka, portal onkologiczny. Choroba to nie wyrok śmierci, szczególnie, gdy jest wykryta we wczesnym stadium. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, którą niestety w czasie epidemii zaniedbujemy.

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Tak zwany różowy październik celebrowany jest na świecie od 1985 roku. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Tego dnia, w czwartek w Kaliszu odbędzie się „Manifestacja Zdrowia”. – Ratusz, tak jak w ubiegłym roku, zostanie oświetlony na różowo. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą budować świadomość na temat raka piersi i chciałyby swoją obecnością wesprzeć wszystkie kobiety, które zmagają się z chorobą – mówi Barbara Wrzesińska, liderka kaliskich Amazonek.

Początek o 18:00. Wydarzenie patronatem honorowym objął  Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Dwa tygodnie później, 29 października Klub Amazonek zaprasza na spotkanie profilaktyczne pod hasłem „Dbaj o zdrowie, badaj się regularnie”. Wykład i prezentację multimedialną przeprowadzi dr hab. Magdalena Pisarska-Krawczyk, ginekolog, była rektor PWSZ. Spotkanie odbędzie się w Akademii Kaliskiej, w auli zielonej w godzinach od 15:00 do 19:00.

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK. KILKA FAKTÓW ZWIĄZANYCH Z RAKIEM PIERSI - www.zwrotnikraka.pl

- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

- Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).

- Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.

- Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

- Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka  i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).

AG, zwrotnikraka.pl; fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/