Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Rehabilitacja pocovidowa w kaliskim szpitalu. Dla kogo i jak przebiega?

Ozdrowieńcy, którzy w ciągu minionych 6 miesięcy przechorowali COVID-19 i nadal borykają się z problemami zdrowotnymi, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji, którą oferuje kaliski szpital. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Program trwa do 6 tygodni – w zależności od kondycji i postępów pacjenta.

Rehabilitacja pocovidowa finansowana jest z NFZ, a prowadzi ja Zakład Leczniczego Usprawniania w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

Główną ideą stworzenia tego programu jest poprawa sprawności fizycznej, wydolności i sprawności pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Na co dzień możemy obserwować w naszym Zakładzie, z jakimi problemami ze strony układu oddechowego, układu krążenia, czy układu nerwowego borykają się ozdrowieńcy. Dlatego warto wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, aby poprawić swoją jakość życia – zachęca dr nauk o kulturze fizycznej Krzysztof Piotrowski - Koordynator ds. Asystentów Fizjoterapii i Fizjoterapeutów w kaliskim szpitalu.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ do uczestnictwa w programie kwalifikują się pacjenci po potwierdzonym zachorowaniu na COVID-19 do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. W celu zapisania się na świadczenie wymagane jest skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czyli naszego lekarza rodzinnego.

Klinicznym kryterium kwalifikacji do objęcia świadczeniem rehabilitacyjnym jest występowanie duszności, która negatywnie wpływa na aktywność pacjenta – dodaje Krzysztof Piotrowski. - Program składa się z trzech części. Pierwsza to wizyta fizjoterapeutyczna wstępna, na której fizjoterapeuta ocenia funkcjonalnie pacjenta poprzez wykonanie badania podmiotowego i kilku testów sprawności fizycznej, a następnie na ich podstawie dobiera odpowiednie procedury terapeutyczne. Druga część to terapia. Składa się ona głównie z ćwiczeń ogólnorozwojowych, wydolnościowych, sprawnościowych, a także z ćwiczeń o charakterze edukacyjnym, gdzie pacjent poznaje prawidłowe wzorce oddychania, czy uczy się efektywnego kaszlu. Zabiegi mogą trwać nawet do 6 tygodni, jednak nie częściej niż 3 razy w tygodniu; oznacza to, że pacjent może do nas przychodzić raz, dwa bądź trzy razy w tygodniu przez pewien okres czasu. Trzecia część to wizyta fizjoterapeutyczna końcowa, na której fizjoterapeuta ocenia postępy pacjenta.

Ze skierowanie od lekarza rodzinnego należy zgłosić się do Zakładu Leczniczego Usprawniania, który mieści na II piętrze w segmencie A w głównym budynku kaliskiego szpitala.

MIK, fot. Szpital Kalisz

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/