Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19. Dziś zaszczepią się pierwsi kaliscy medycy WIDEO

Pierwsi Polacy zaszczepieni. W niedzielę rano jako pierwsza w Polsce w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw #COVID19 została zaszczepiona Alicja Jakubowska - Naczelna Pielęgniarka szpitala CSK MSWiA. Szczepionki w niedzielny poranek dotarły do kaliskiego szpitala. Na początek z tej możliwości skorzysta 75 naszych medyków.

27 grudnia to historyczny dzień w walce z pandemią w Polsce. Dziś ruszają pierwsze szczepienia personelu medycznego z tzw. grupy 0. Zostaną przeprowadzone w ponad 70 szpitalach węzłowych.

Duma i radość

Pierwszych pięć osób zaszczepiono po godzinie 8:00 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Szczepionkę przyjęli: naczelna pielęgniarka szpitala Alicja Jakubowska, dyrektor Waldemar Wierzba, ratownik Sławomir Butkiewicz, dr Agnieszka Szarowska i diagnosta Angelika Aplas.

- Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana - mówiła Alicja Jakubowska przed szczepieniem. A "po" powiedziała, że czuje się bardzo dobrze.

- Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności - powiedziała Angelika Aplas, diagnosta laboratoryjny w szpitalu MSWiA.

W sobotę, 26 grudnia do Polski trafiła pierwsza dostawa szczepionek, blisko 10 tysięcy dawek, które zostaną rozdysponowane do ponad 70 szpitali węzłowych, zarówno w dużych aglomeracjach jak i mniejszych ośrodkach.

18 szpitali otrzyma od 150 do 900 dawek, inne, wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale – po 75 dawek.

Ilu medyków zaszczepi się w kaliskim szpitalu?

W tej grupie znalazł się także Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu. W sumie w Wielkopolsce akcję szczepień wśród swojego personelu medycznego przeprowadzi w niedzielę 6 szpitali: w Lesznie, Koninie, Pile, Kaliszu oraz dwa w Poznaniu.

Szczepionki do "okrąglaka" dotarły w niedzielę rano. O 13:00 rozpoczną się pierwsze szczepienia pracowników kaliskiego szpitala.

- W niedzielę mamy dostać 75 szczepionek. W planie jest, żeby tego dnia zaszczepić 19 osób, a  resztę w poniedziałek – mówi Paweł Gawroński, rzecznik prasowy kaliskiego „okrąglaka”. – W sumie na szczepienia zapisanych jest 764 pracowników naszego szpitala. Z osobami z zewnątrz to 835 chętnych.

Szczepienia chce także przeprowadzić personel szpitala w Wolicy. - W naszym szpitalu zapisało się 79 osób. W tym gronie jest personel medyczny oraz osoby zatrudnione w administracji – mówi Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy placówki.

W grudniu zaszczepią się pracownicy służby zdrowia

Jako pierwsi zostaną zaszczepione osoby z tzw. grupy „0”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. To:

- pracownicy szpitala węzłowego,

- pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,

- pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,

- pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,

- osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,

- osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów;

Ze szczepienia w pierwszej kolejności skorzysta personel niemedyczny – czyli  administracyjny i pomocniczy, który pracuje w tych placówkach. Zaszczepić będą się mogły także osoby zatrudnione w firmach współpracujących z tymi podmiotami, którzy przebywają w trybie ciągłym w danej placówce.

- Szczepionka jest dobrowolna, ale gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kto następny?

W dalszej kolejności z darmowych szczepień będą mogli skorzystać seniorzy, pensjonariusze DPS, przedstawiciele służb mundurowych i nauczyciele, a później reszta Polaków.

Do końca grudnia do Polski trafi kolejne 300 tys. szczepionek, a do końca stycznia powinniśmy mieć łącznie 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaczepić ok. 750 tys. pacjentów – poinformował kilka dni temu szef KPRM Michał Dworczyk.

Przedstawiciele służby zdrowia, którzy chcą skorzystać z możliwości pierwszeństwa mają czas do poniedziałku 28 grudnia, by zapisać się szczepienia – w Kaliszu pod adresem: sekretariat@szpital.kalisz.pl lub szczepienia@szpital.kalisz.pl

 

🔴 NA ŻYWO: Pierwsze szczepienia w ramach programu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

zestaw bitewny Kancelaria Premiera Sobota, 26 grudnia 2020

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/