Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Szczyt zachorowań na grypę

720 przypadków i podejrzeń grypy zgłoszono w lutym Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu. To wzrost o blisko 500 przypadków w stosunku do grudnia i o blisko 400 w stosunku do stycznia tego roku. A wirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Sezon na grypę trwa do końca marca.   

Wzrost zachorowań na grypę dało się odczuć już na początku lutego. Już w pierwszym tygodniu Sanepid odnotował aż 100 przypadków, podczas gdy w całym grudniu było ich tylko 223, a w styczniu 332. Stan jednego z chorych był na tyle poważny, że wymagał hospitalizacji.

Sytuacja na koniec lutego przedstawia się jednak zatrważająco. – Odnotowaliśmy 720 przypadków grypopodobnych i podejrzeń grypy. Żaden z nich nie został potwierdzony laboratoryjnie – mówi Anna Napierała, p.o. dyrektora Sanepidu w Kaliszu. – To oznacza, że są to przypadki, w których istnieje naprawdę bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia grypy, ale nie są one potwierdzone badaniami, ponieważ tylko w naprawdę ciężkich przypadkach decydujemy się na zlecenie badań w Poznaniu. Są to bowiem spore koszty i duży problem dla pacjentów – tłumaczy Jakub Banasiak, rzecznik prasowy kaliskiego Sanepidu.

Grypa to bardzo niebezpieczna choroba. Zwłaszcza u osób z chorobami przewlekłymi, np. nadciśnieniem czy cukrzycą. One nie powinny bagatelizować nawet łagodnego przeziębienia i natychmiast udać się do lekarza. - Sama grypa może nie jest tak groźna, jak powikłania, które mogą być bardzo poważne. To np. zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, które może nawet doprowadzić do tego, że następuje potrzeba wykonania transplantacji serca. To są rzadkie przypadki, ale bardzo tragiczne, bo najczęściej dotyczą osób młodych, w pełni sił – tłumaczy Mirosław Gabrysiak, internista, specjalista medycyny rodzinnej.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Należy pamiętać o tym, żeby ubierać się stosownie do aury, unikać zatłoczonych miejsc, często myć ręce i zakrywać usta i nos, jeżeli mamy kaszel lub kichamy. Dzięki temu ustrzeżemy się nie tylko zwyczajnej grypy, ale i wirusa AH1N1.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/