Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Te nowotwory długo mogą rozwijać się w ukryciu. Jak ograniczyć ryzyko ich wystąpienia?

Z nowotworami przewodu pokarmowego mierzy się nawet co piąty pacjent chorujący na raka w Polsce. Do tej grupy należą m.in. rak trzustki, wątroby, żołądka, przełyku i najczęstszy – rak jelita grubego. Podczas profilaktycznej kolonoskopii o jego bezobjawowym rozwoju dowiaduje się 1 na 125 zbadanych pacjentów. Jak ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego i na jakie objawy zwrócić uwagę?

W ograniczeniu ryzyka zachorowania na nowotwory układu pokarmowego pomagają zdrowe nawyki. Kluczem do zdrowia układu pokarmowego jest właściwa i zbilansowana dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i regularna aktywność fizyczna. Należy też rzucić palenie i ograniczyć spożywanie alkoholu.

Konieczne są również regularne badania i nielekceważenie objawów. Jeśli na początku wydają się być przejściowe, ale nie ustępują – konieczna jest wizyta u lekarza.

W szybkim wykryciu choroby nowotworowej pomaga też wywiad rodzinny, a ogromne znaczenie mają badania przesiewowe. W przypadku raka jelita grubego – najczęstszego nowotworu w grupie przewodu pokarmowego – u 1 na 125 pacjentów wykrywa się jego bezobjawowy rozwój w czasie profilaktycznej kolonoskopii. Jest ona bezpłatna w ramach programu skierowanego do osób w wieku 55-64 lat, które otrzymały imienne zaproszenie na badanie, a także dla osób w wieku 20-65 lat, które nie otrzymały zaproszenia, ale znajdują się w grupie ryzyka. Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronach:

Należy pamiętać, że profilaktyka eliminuje wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania, ale czasami mimo stosowania wszelkich jej zasad, możemy nie mieć wpływu na wystąpienie choroby.

Zwróć uwagę na te objawy

Na nowotwory układu pokarmowego zapada rocznie ponad 30 tys. Polaków. Niestety, zwykle ich objawy łatwo przeoczyć, a gdy stają się bardzo dokuczliwe, świadczą o rozwiniętej i trudnej do wyleczenia chorobie. Na raka z tej grupy nowotworów umiera w ciągu roku 25 tys. osób.

W przypadku raka jelita grubego najczęstszymi objawami są: powtarzające się krwawienia z odbytnicy, zmiana rytmu wypróżnień - pojawienie się i utrzymywanie niewyjaśnionej biegunki lub zaparcia, krew w stolcu, ból i skurcze brzucha, utrata masy ciała, anemia, osłabienie i brak apetytu.

Do najgroźniejszych nowotworów układu pokarmowego zaliczamy:

  • raka trzustki – jego pierwsze objawy są mało charakterystyczne. To: nudności, utrata apetytu, bóle brzucha, spadek masy ciała. Wyraźne symptomy, zwykle związane z przerzutami, takie jak żółtaczka czy bóle pleców, prowadzą do postawienia właściwej diagnozy. To wysoko śmiertelny nowotwór diagnozowany zwykle w zaawansowanym stadium;
  • raka wątroby – jego najczęstsze objawy to: ból w nadbrzuszu, wodobrzusze, spadek masy ciała, osłabienie, żółtaczka;
  • raka żołądka – początkowe objawy to: ból brzucha, nudności, brak apetytu, chudnięcie, osłabienie, częste odbijania, smoliste stolce. Zaawansowane stadium daje wyraźne objawy: postępujące trudności w połykaniu, nasilony ból po jedzeniu, wyczuwalny guz, wodobrzusze;
  • raka przełyku - pierwszymi objawami związanymi z rozwojem choroby mogą być trudności i ból przy połykaniu, wymioty, spadek masy ciała, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz nocne bóle.

Nowotwory przewodu pokarmowego stwierdzamy przede wszystkim u mężczyzn. W przypadku raka jelita grubego 1,3 razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a jeśli chodzi o raka przełyku, to chorują oni nawet sześciokrotnie częściej. Rokowanie w nowotworach przewodu pokarmowego jest bardzo poważne i rozpoznanie wymaga długiego, trudnego leczenia, nie zawsze związanego z sukcesem – mówi dr n. med. Witold Kycler, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Chirurgii Onkologicznej, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Pod artykułem - wideo i ulotka

Dowiedz się więcej:

Źródło: NFZ, fot. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/