Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Tężnia solankowa w Kaliszu? Miasto ogłosiło przetarg na jej budowie

O tej inwestycji mówiło się od dawna. Władze Kalisza ogłosiły kilka dni temu przetarg na budowę tężni solankowej. Powstanie ona w centralnej części Parku Przyjaźni. Już w tym roku kaliszanie będą mogli się relaksować, wdychając nasycone cennymi minerałami opary solankowe.

Tężnia solankowa ma mieć powierzchnię 35 metrów kwadratowych. Będzie to obiekt czynny cały rok, wyposażony w ławki, kosze na śmieci, w jej otoczeniu będzie stojak na rowery, nowe latarnie, teren dodatkowo wzbogacą trawy ozdobne. Nad bezpieczeństwem korzystających czuwać będzie monitoring.

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie tej inwestycji, którą wybrali sami kaliszanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na budowę tężni zabezpieczono w BO 2021 400 tys. zł.

Jak działa tężnia?

Woda solankowa swobodnie spływa po drewnianej konstrukcji tężni, paruje przy tym i nasyca powietrze prozdrowotnym areozolem, który ma korzystny wpływ na cały organizm,  a w szczególności na drogi oddechowe.

-  Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Tężnia jako obiekt całoroczny dający możliwość obsługi wielu użytkowników w jednym czasie będzie stanowić doskonały element do promowania miasta. Realizacja planowanej inwestycji zakłada wzbogacenie istniejącego zagospodarowania Parku Przyjaźni o obiekty małej architektury. Ponadto prace projektowe mają na celu stworzenie miejsca wypoczynku i integracji dla mieszkańców miasta w różnym wieku – czytamy w specyfikacji przetargowej.

Miasto czeka na zgłoszenia wykonawcy do 5 lipca. Tężnia powinna być gotowa w tym roku. Podobna konstrukcja od 2020 roku działa już w Ostrowie Wielkopolskim, skąd pochodzi tytułowe zdjęcie w tym artykule.

MS, fot. archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/