Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

W Kaliszu ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego

Bez zapisów, bez skierowania, blisko – takie są główne założenia Centrów Zdrowia Psychicznego, które mają powstać na terenie całej Wielkopolski, również w Kaliszu. Plan ich rozmieszczenia zatwierdził właśnie Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Inicjatywa to na razie plany. Wszystko zależy od decyzji ministra zdrowia w sprawie rozwoju tego programu.

19 listopada Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził na mocy uchwały Plan Rozmieszczenia Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) na terenie Wielkopolski. Na naszym terenie mają powstać dwa takie centra – jedno w Kaliszu i jedno w powiecie kaliskim.

- Przyjęcie tego strategicznego dokumentu to ważny krok w celu realizacji pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego w Naszym województwie. Teraz pozostaje poczekać na urzeczywistnienie deklaracji Ministra Zdrowia, w sprawie przedłużenia  pilotażu CZP – pisze Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Obecnie w całej Polsce jest 31 takich ośrodków. W czerwcu 2021 kończy się program pilotażowy. Tam, gdzie Centra funkcjonują, sprawdziły się bardzo dobrze i zarówno pacjenci jak i kadra apelują o dalszy rozwój tej inicjatywy. W założeniach do 2027 roku takie ośrodki miałyby działać w każdym mieście i powiecie.

- W wielu miejscach kraju wciąż na wizytę u specjalisty czeka się tygodniami, niekiedy miesiącami. CZP pokazały, że można to zorganizować w ciągu 48 godzin, a często pomoc do człowieka trafia od razu, na miejscu. Tak, jak to powinno w psychiatrii działać na tym podstawowym, powszechnym poziomie - mówi w wywiadzie dla portalu onet.pl prof. Andrzej Cechnicki, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Cechnicki tłumaczy, że potrzeba szybkiej gwarancji przedłużenia pilotażu do końca 2022 roku i równolegle planu, który pozwoli do 2027 rozwinąć sieć CZP na brakujących obszarach

Czym są CZP?

Z badań wynika, że co czwarty Polak doświadcza w swoim życiu kryzysu psychicznego.

Centra Zdrowia Psychicznego służą przede wszystkim transformacji leczenia psychiatrycznego z opartego głównie na izolacji w szpitalach na rzecz, o ile to tylko możliwe, leczenia blisko domu, w trybie ambulatoryjnym. Ich celem jest uczynienie opieki psychiatrycznej bardziej dostępną i zróżnicowaną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Centra działają w ramach NFZ i zgodnie z ustawą o leczeniu psychiatrycznym, mogą z niego skorzystać bezpłatnie także osoby nieubezpieczone. Pomoc adresowana jest do osób, które skończyły 18 lat.

Na czym polega pomoc, którą można dostać w Centrum Zdrowia Psychicznego?

- Bez przetłoczonych przestrzeni.

-  Bez zapisów.

- Bez skierowania.

-  Blisko, w powiecie.

-  Od poniedziałku do piątku działające punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, w których na pierwszą konsultację przyjmują specjaliści: lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, pielęgniarka psychiatryczna.

-  Wydanie wstępnej diagnozy, opracowanie planu leczenia, a jeśli przypadek jest pilny – uruchomienie pomocy nie później niż w ciągu 72 godzin.

Jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra, czekają w punkcie koordynacyjno-zgłoszeniowym.

Nie obowiązują żadne zapisy.

Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować się wcześniej. Do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy) szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej sobie osoby. Można przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, której stan jest niepokojący.

Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni od poniedziałku do piątku, od 8 do 10 godzin na dobę w zależności od miejsca, w którym się znajduje.

Specjalista, który z Tobą porozmawia, zbada cię i ewentualnie zrobi wywiad rodzinny z Tobą i bliskimi, po prostu w Wami porozmawia, i opracuje plan leczenia. Jeśli przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym. Będzie tak ułożone, żeby jak najlepiej pasowało do potrzeb, do problemów, z którymi boryka się pacjent. Może się okazać, że będą potrzebne regularne konsultacje z psychiatrą, terapia prowadzona przez psychologa – indywidualna lub grupowa, leczenie w trybie dziennym, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej, wparcie od asystenta zdrowienia, osoby po kryzysie psychicznym, która po odpowiednim przeszkoleniu służy pomocą osobom, którzy w kryzysie trwają i ich bliskim.

Terapia i leczenie nie musi odbywać się w tym samym miejscu w którym jest punkt zgłoszeniowo-koodynacyjny. Z Centrum Zdrowia Psychicznego współpracują oddziały i przychodnie w jego okolicy. Może się okazać, że terapia będzie bardzo blisko domu pacjenta.

Gdzie szukać pomocy przed ukończeniem 18 lat?

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny codziennie całą dobę

AG, Urząd Marszałkowski Woj. Wielkopolskiego, Na grafice: CZP dla poszczególnych powiatów Województwa Wielkopolskiego; czp.org.pl

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/