Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Więcej łóżek covidowych w kaliskim szpitalu. Pacjenci z koronawirusem zajmą oddział psychiatryczny

Znacząco zwiększy się liczba łóżek covidowych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. Na potrzeby chorych z koronawirusem przekształcony zostanie m.in. oddział psychiatryczny. Jego pacjenci są przewożeni do innych placówek lub wypisywani do domów.

Dotychczas kaliski szpital posiadał 12 łóżek covidowych: 6 do leczenia chorych i 6 obserwacyjnych. W wyniku rozmów z Urzędem Marszałkowskim, wojewodą i NFZ, od 1 listopada jest 10 łóżek obserwacyjnych: 4 w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i 6 w oddziale wewnętrznym I. - Również od 1 listopada mamy 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 respiratorowe na OIOM-ie, a pozostałe 18 w oddziale zakaźnym przy ul. Toruńskiej. Od 4 listopada mamy kolejnych 14 łóżek na I piętrze oddziału zakaźnego, gdzie już szybciej przewidując taki wzrost zakażeń, mieliśmy te łóżka przygotowane. Są to sale po dawnym zakaźnym dzieci, z umywalkami, toaletami, przystosowane do tlenoterapii, jednak z prysznicami na korytarzu. Na tym samym piętrze od 14 listopada będzie funkcjonowało kolejnych 14 łóżek w podobnym standardzie. Aktualnie dzień i noc trwa przystosowywanie tych przestrzeni – mówi Radosław Kołaciński, dyrektor szpitala.

Kolejne 31 łóżek znajdzie się na oddziale psychiatrycznym. Ten będzie służył teraz wyłącznie do leczenia chorych z Covid-19. Pacjenci trafili do innych szpitali lub są sukcesywnie wypisywani do domów. Oddział ma zacząć funkcjonować od 5 listopada, być może z małym opóźnieniem, a dodatkowo z kolejnymi 7 łóżkami w tym miejscu od 14 listopada.

Trwają prace, które mają dostosować oddział do potrzeb osób zakażonych, m.in. wyposażanie go w śluzy, ściany działowe, sprzęt, środki ochrony indywidualnej i dodatkowy personel. – Czterech lekarzy i cztery pielęgniarki, według stanu na teraz, dodatkowo zasilą aktualny personel przekształconego oddziału psychiatrycznego.  Dwoje lekarzy oraz jedenaście pielęgniarek pracuje na I piętrze, w oddziale zakaźnym 14-łóżkowym, tym już dostosowanym. Do dyspozycji jest też siedmioro ratowników medycznych rotacyjnie wspomagających wskazane miejsca, według potrzeb. Będą jeszcze inni, trwają rozmowy – dodaje Radosław Kołaciński.

Łącznie szpital będzie posiadał niebawem 86 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych oraz 10 łóżek obserwacyjnych. Razem będzie to więc 96 łóżek.

Placówka wyraziła też gotowość otworzenia przyszpitalnego izolatorium na 30 łóżek, które miałyby się znajdować na II piętrze „Okrąglaka”. - To zmiany, które wymagają dużego zaangażowania, jednak powinny przynieść konkretne efekty w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym pacjentom. Chciałbym podziękować naszemu zespołowi, który wkłada mnóstwo serca w codzienną ciężką pracę. Jesteście państwo naszymi bohaterami – podkreśla dyrektor szpitala.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads