Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 01 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Eliga, Platon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Więcej miejsc w Pracowni Badania Snu Szpitala w Wolicy

Jest jedną z ośmiu najlepszych klinicznych Pracowni Badań w kraju i to na jej rozwój stawia teraz Szpital w Wolicy. Placówka od początku lipca po trudnej misji szpitala jednoimiennego powróciła do swojej statutowej działalności. A jej ważnym składnikiem jest walka z problemem bezdechu sennego.

Podstawowym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Do płuc nie dociera wtedy właściwa porcja powietrza, a więc i krew nie jest odpowiednio nasycona tlenem. Cały organizm jest niedotleniony. A to powoduje takie dolegliwości jak poranne bóle głowy, zmęczenie, senność w ciągu dnia. Prawdopodobieństwo zaśnięcia w ośmiu codziennych sytuacjach ocenia specjalistyczny kwestionariusz dostępny TUTAJ

W przypadku uzyskania powyżej 9. punktów wskazana jest konsultacja z lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń snu.

Nieleczony bezdech przyśpiesza rozwój chorób jak np. miażdżyca czy cukrzyca.  Szacuje się, że od 4 do 8 procent dorosłych cierpi na obturacyjny bezdech senny.  - Czyli zamykanie się górnych dróg oddechowych w trakcie snu np. przez zapadanie się języka – wyjaśnia Ewa Zalc-Budziszewska, zastępca dyrektora Szpitala w Wolicy, twórczyni Pracowni Badania Snu w tym szpitalu.

Problem częściej występuje u osób otyłych. - Ponieważ tłuszcz, który mamy pod tkanką podskórną także jest w gardle, zwęża gardziel, łatwiej wtedy o zatkanie się dróg oddechowych. (…) W tej chwili najczęściej to są osoby po 50. roku życia, ale to jest problem narastający, bo otyłość zaczyna być problemem społecznym już u młodych ludzi – mówi dr Ewa Zalc-Budziszewska.

Szpital w Wolicy diagnozuje zaburzenia snu w specjalnej pracowni. Kolejka do takich badań jest półroczna, dlatego szpital chce rozbudować tę formę działalności. Do tej pory leczono tu jednocześnie dwóch pacjentów.  - W tej chwili dodaliśmy w Pracowni  jedno stanowisko. Docelowo planujemy, żeby były cztery stanowiska – przekazuje Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala w Wolicy.

Pracownia posiada specjalistyczny sprzęt służący do diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu, przede wszystkim w zespołach bezdechu sennego, hipowentylacji i otyłości oraz w chorobach oskrzelowo płucnych, głównie POCHP.

Specjaliści Pracowni w Wolicy mogą  także diagnozować zaburzenia oddychania w chorobach restrykcyjnych klatki piersiowej oraz chorobach nerwowo mięśniowych. Badania wykonują na miejscu, oferując:

- polisomnografię ograniczoną do oceny bezdechów śródsennych

- polisomnografię pełną ( z EEG i oceną faz snu)

- próbną aplikacje aparatów do leczenia zaburzeń oddychania: CPAP, aparat typu bilevel, respirator do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.

W ubiegłym roku Pracownia przyjęła ponad 600 pacjentów.

AG, Szpital w Wolicy, fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/