Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 01 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Orchidea, Brodzisław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Wielkopolska już spełnia kryteria narodowej kwarantanny

Wielkopolska ma najgorsze statystyki odnośnie zakażeń koronawirusem w kraju. U nas epidemia rozwija się najszybciej i gdyby tak było w całej Polsce, kraj już byłby zamknięty w pełnej narodowej kwarantannie. Co to oznacza? Przede wszystkim znaczne ograniczenia w przemieszczaniu się.

W Wielkopolsce jest najwięcej w kraju zakażeń na 100 tys. mieszkańców i obok województwa śląskiego i kujawsko – pomorskiego spełniamy kryteria przedstawione przez premiera do narodowej kwarantanny, czyli zamknięcia znacznej części życia publicznego.

- Jeśli liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu 7 dni w skali kraju będzie na granicy 70-75 na 100 tys. osób, to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu – przedstawiał w środę, 4 listopada premier. Jeśli zatem dobowe przyrosty zakażeń będą przez tydzień utrzymywać się na poziomie 27 tys.-30 tys., wówczas czeka nas całkowity lockdown.

Aktualna średnia tygodniowa to 62,0 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Według obliczeń analityków Michała Rogalskiego i  Piotra Tarnowskiego najgorszy wynik ma Wielkopolska – to współczynnik 71,7.

Kalisz na tym tle wypada „całkiem dobrze” . Współczynnik średniej z ostatnich 7 dni to 43,5.

Co oznacza narodowa kwarantanna?

Co kryje się pod pojęciem narodowej kwarantanny?

- To będzie oznaczało ograniczenia dotyczące chociażby kolejnych branż. Pewne ograniczenia dotyczące przemieszczania się, to też jest wariant, który jest barny pod uwagę. Czyli te rozwiązania, które obowiązują we Francji, Wielkiej Brytanii, w Portugalii, Hiszpanii, obowiązywały we Włoszech, Belgii - mówił w czwartek w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller. We Francji obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej potrzeby.

Jeśli zatem zostanie u nas wprowadzona narodowa kwarantanna, kolejne branże zostaną zamknięte (zostały jeszcze np. salony fryzjerskie i kosmetyczne), a z domu będziemy mogli wychodzić tylko, jeśli jest to konieczne, czyli po zakupy czy do pracy, jeśli nie możemy pracować zdalnie.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera mówił dziś tj. w poniedziałek 9 listopada na antenie Polskiego Radia, że pełny lockdown „nie jest nieuchronny, chociaż jest zagrożeniem” i że jest to scenariusz, którego chcielibyśmy uniknąć”.

- Narodowa kwarantanna jest dziś niestety bardziej prawdopodobna niż to, że jej unikniemy – ocenił dla serwisu rmf24 prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Taki rozwój wypadków jest jego zdaniem prawdopodobny na 60 procent.

RED, fot. Grafiki Piotr Tarnowski TT

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/