Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

„Zrób rakowi wspak”. Kaliszanie przebadali się w mobilnej przychodni na Głównym Rynku ZDJĘCIA

Równo 200 kaliszan – tylu, ile przygotowano miejsce - wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zrób rakowi wspak”. W czwartek, 27 czerwca na Głównym Rynku stanęła mobilna przychodnia. Mieszkańcy mogli za darmo wykonać usg m.in. piersi, tarczycy i jąder, a także skontrolować znamiona skórne.

Mobilna przychodnia przyjmowała pacjentów od godziny 13.00 aż do wieczora. Lekarze specjaliści przeprowadzali za darmo usg piersi, tarczycy i jąder, a także dermatoskopowe badania znamion skórnych. Kaliszanom zostały udostępnione 4 gabinety – w tym 3 gabinety usg i jeden gabinet dermatoskopowy. Każdy mógł skorzystać z jednej wybranej usługi. - To fantastyczna akcja. Myślę, że każdy powinien przyjść takie badania jeżeli ma tylko możliwość. Nie miałem tutaj żadnych problemów z dostaniem się. Zostałem przyjęty „do ręki” – powiedział nam jeden z mieszkańców.

Kaliszanie chętnie korzystali m.in. z usg tarczycy. - Właśnie ostatnio wykryto mi, że mam za słabą pracę tarczycy, tak że musiałam zrobić sobie badania, a okres oczekiwania do endokrynologa to dwa lata. Córka powiedziała mi, że wyczytała na portalu Fakty Kaliskie, że są dzisiaj bezpłatne badania, dlatego skorzystałam – dodała jedna z pacjentek.  

Chętnych badał Jakub Nawrot, lekarz radiolog, który podkreśla, że we wczesnym wykrywaniu złośliwych zmian nowotworowych bardzo ważna jest profilaktyka, bowiem po rozpoznaniu można szybko rozpocząć leczenie. Z jego doświadczenia wynika, że statystycznie w około 1/3 przypadków zawsze znajdzie się coś, co wymaga dalszej weryfikacji, badań i diagnostyki. – Generalnie, co jest zaskakujące, populacja rozłożyła się pół na pół: przychodzi tyle sam kobiet co mężczyzn. Bardzo nas to cieszy, że jednak panowie też są coraz bardziej świadomi tego, że jeżeli chodzi o badania jąder w kierunku zmian złośliwych to również ich to powinno dotyczyć i są bardziej świadomi tego, że jednak trzeba to robić cyklicznie – mówi Jakub Nawrot, lekarz radiolog. - To jest temat dość wstydliwy, ale przełamują to tabu. W ciągu ostatnich paru lat widać, że jednak tego typu akcje informacyjne przynoszę efekt. Część panów zostaje tutaj zaciągnięta przez swoje żony, część przychodzi sama, ale generalnie wszystko idzie w dobrym kierunku.

Badania przeprowadzono w ramach 2. edycji Ogólnopolskiej Kampanii Zrób Rakowi Wspak, organizowanej przez Nationale Nederlanden. – Dziś jesteśmy w Kaliszu, a wczoraj badania prowadziliśmy w Koninie – powiedziała Kamila Śniegowska, dyrektor oddziału Nationale Nederlanden w Kaliszu.

Z Kaliszu mobilna przychodnia wyruszyła w dalsza trasę po Polsce. Odwiedzi m.in. Leszno, Legnicę i Gorzów Wielkopolski.

Karolina Bazan, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/